Ziemeļkipra rokdarbniekiem

 

CEĻOJUMA DATUMI: 16.10. - 24.10.2021.
CEĻOJUMA CENA: 947 eiro

 

STĀSTS PAR ZIEMEĻKIPRU UN ROKDARBIEM. CITĀDS TAS BŪS. PAR TO, KĀ TAJĀ DZĪVO ROKDARBI, KURU RADĪŠANĀ – ŠĶIET – PATI AFRODĪTE KLĀT STĀVĒJUSI, KAS NO JŪRAS PUTĀM TURPAT KIPRAS SALĀ IZNĀKUSI. PAR KULTŪRĀM BŪS ŠIS STĀSTS. TO SADURSMĒM. PAR CILVĒKIEM UN LIKTEŅIEM. DALĪTĀM JŪTĀM UN DALĪTĀM SAJŪTĀM. KONTRASTIEM. PAR VIENKĀRŠĪBU. UN SAREŽĢĪTĪBU. PAR NEATZĪŠANU UN NOLIEGUMU. PAR KARU. UN PAR MIERU. PAR ZAUDĒJUMIEM. UN IEGUVUMIEM. ARĪ PAR LEĢENDĀM. STĀSTIEM UN NOSTĀSTIEM. PAR  PAGĀTNI. UN NĀKOTNI. PAR SPĒKU. PAR TRAUSLUMU. PAR NEGAIDĪŠANU UN PAR PIEŅEMŠANU. KAS NETVERAMS UN MAĢISKS TAJĀ VISĀ BŪS. KAISLĪBAS, KAS VIENALDZĪGU NEATSTĀS.  

 

16.10.2021.
Pulcēšanās lidostā plkst. 10.15. Lidojums Rīga – Stambula – Erdžana (aviokompānija Turkish Airlines). Ierašanās Erdžanā 18.45.
Transfers no lidostas uz viesnīcu. Vakariņas viesnīcā.

17.10.2021.
Pēc brokastīm dosimies ekskursijā uz Gazimagušu (Famagustu), kas reiz bijusi viena no bagātākajām pasaules pilsētām un savulaik bijusi izcili bagāta osta, jo atradusies stratēģiski ļoti izdevīgā vietā, bet tāpēc arī daudzu iekārota un iekarota. Ko vieni uzcēla, citi nojauca, ko nenojauca, tas sagruva zemestrīcēs. Šodien pilsētas vēsture atspoguļojas omulīgā vecpilsētā, iespaidīgos viduslaiku nocietinājumos un dievnamos. Famagusta zināma arī kā vieta, kur norisinājušās Viljama Šekspīra radīto tēlu - Otello, Dezdemonas un Jago kaislības. Netālu no pilsētas, atrodas Ziemeļkipras ievērojamākās antīkās romiešu pilsētas drupas – Salamis. Ar grieķu, romiešu, bizantiešu veidoto skulptūru, ēku, baseinu, ceļu, amfiteātru paliekām tā ir kā sala ārpus laika un telpas, kurā, kā šķiet, pat gaiss sabiezējis no aizgājušo ļaužu klātbūtnes. Apmeklētājiem tās atvērtas kopš 1996. gada. Nepalaidīsim garām iespēju tās apskatīt. Pēc pusdienu maltītes dosimies uz Lefkošu (Nikosiju) - uz pēdējo galvaspilsēta Eiropā, kura ir sadalīta divās daļās - dienvidu un ziemeļu rajonos (to atdala Zaļā līnija) un tiek uzskatīta par vienu no senāk apdzīvotajām vietām pasaulē. Lefkošas apskates laikā viesosimies 16. gadsimtā celtajā Büyük Han iebraucamā sētā (karavan sarai), kur apmeklēsim rokdarbu veikaliņus, lai arī tādējādi “sazemētos” ar rokdarbu tradīcijām Ziemeļkiprā. Pēc garās un salas izzinošās dienas atgriezīsimies viesnīcā, lai atpūstos, apskatītu vietējo ciematiņu un ieturētu vakariņu maltīti kādā no vietējiem restorāniem vai viesnīcā.

18.10.2021.
Brokastis viesnīcā. Diena, kas visā tās garumā tiks veltīta Laptas izšuvumiem, kuru darināšanas mākslu būs iespējams apgūt vietējo meistaru pavadībā. Laptas izšuvumi ir zināmi kā “hesap işi” un ir daļa no salas iedzīvotāju rokdarbu mākslas tradīcijām, ko praktizē Laptas reģionā - Kipras Ziemeļu daļā dzīvojošie un datēta ar 19. gs.. Laptas izšuvumi tiek izgatavoti uz auduma, izmantojot izšūšanas riņķi/rāmi - krustdūriena tehnikā, izmantojot dažādas krāsas diegus. Biežāk izmantotie motīvi - gulbju, ērgļu, putnu un lauvu attēli. Puszīda audums, uz kura tiek darināts izšuvums, tiek balināts pelnu ūdenī un mīkstināts, tādējādi pārvēršot to krēmkrāsā. Meistarklases laikā būs iespēja atspirdzināties ar ūdeni, tēju un kafiju. Pēc meistarklases – brīvais laiks, lai atpūstos, apskatītu vietējo ciematiņu un ieturētu vakariņu maltīti kādā no vietējiem restorāniem vai viesnīcā.

19.10.2021.
Brokastis viesnīcā. Diena, kas visā tās garumā tiks veltīta aplikāciju veidošanai no zīdtārpiņu kokoniem jeb “Koza işi”, kuras darināšanas mākslu būs iespējams apgūt vietējo meistaru pavadībā. “Koza işi”, kas tiek veidoti izmantojot un griežot zīdtārpiņu kokonus, ir elitāra un ekskluzīva rokdarbu māksla Kiprā. Darbojas Laptas zīdtārpiņu kokonu asociācija, kura mērķtiecīgi strādā pie tā, lai aizsargātu un saglabātu šo unikālo rokdarbu mākslu. Katru gadu maija mēnesī, divas dienas – Bellapais abatijā (Augustīniešu klostera drupas), netālu no Kirēnijas (Girne), norit Zīdtārpiņu festivāls. Starp citu, Bellapais ciemats ir tā vieta, par kuru autors Lorenss Džordžs Darels, kas zināms kā Džeralda Darela brālis, sarakstījis savu grāmatu “Kipras rūgtie citroni”. Zīdtārpiņu audzēšanas un aplikāciju veidošana no zīdtārpiņu kokoniem ir svarīga Ziemeļkipras kultūras sastāvdaļa, kas nosaka reģiona identitāti. Zīdtārpiņu kokonu aplikācijas pirmo reizi tika izstrādāts Kiprā, un tā mūsdienās ir gandrīz aizmirsta māksla. Meistarklases laikā būs iespēja atspirdzināties ar ūdeni, tēju un kafiju. Pēc meistarklases – brīvais laiks.

20.10.2021.
Pēc brokastīm viesnīcā dosimies ekskursijā un brauciena laikā baudīsim brīnišķīgas citrusaugu audžu ainavas pirms nokļūsim Gizelurtas (tulk. Skaistā zeme) pilsētā un Sv. Mamas baznīcā, kas mūsdienās pārveidota par ikonu muzeju. Pēc pusdienām, cauri maziem ciemiem un ciematiem, kas vijas caur salas “vara krastu” - dosimies uz Soli, kas ļaus atgriezties Romas impērijas laikā – kalna nogāzē atrodas amfiteātris un mozaīku mākslas cienītāji nepaliks vienaldzīgi sastopoties ar antīkajām mozaīkām, no kurām slavenākā ir – gulbja mozaīka. Pēc ekskursijas atgriezīsimies viesnīcā, lai atpūstos un ieturētu vakariņu maltīti kādā no vietējiem restorāniem vai viesnīcā.

21.10.2021.
Pēc brokastīm viesnīcā turpināsim rokdarbu meistarklašu ciklu Ziemeļkiprā. Turpmākajās divās dienās apgūsim Lefkaras mežģīņu darināšanas mākslu, kas mūsu izpratnē balstīta izšuvumos - “balto darbu” tehnikā. 2009. gadā šī tradicionālā amatu māksla kā nemateriālā kultūras mantojuma vērtība tika iekļauta UNESCO kultūras mantojuma sarakstā. Tiek lēsts, ka Lefakars izšuvumi ir 700 gadu seni un tajās sintezējusies venēciešu un Kipras salas iedzīvotāju kultūra. Līdz mūsdienām saglabājušās 7-8 izšuvumu formas, jo atkarībā no prasmēm tika pievienoti jauni valdziņi un motīvi. Pamatā tiek izmantots linu audums un izšūšanai - viena, augstākais – divas krāsas (balta, ieskaitot visu veidu bēšīgos toņus un zaļa). Izšūšanai netiek izmantots rāmis, bet audums tiek atbalstīta pret spilvenu. Klīst leģenda, ka Leonardo da Vinči 1481. gadā apmeklēja salu un Milānas katedrālei nopirka Lefkaras mežģīņu altāra audumu. Tas kļuva tik apbrīnots, ka pieprasījums pēc Lefkaras mežģīnēm bija lielāks, nekā bija iespējams tās sagādāt, tāpēc no Venēcijas uz Kipru devās ļaudis, lai no salas iedzīvotājiem apgūtu prasmes un tādējādi veicinātu Venēcijā darināto mežģīņu nozares uzplaukumu. Venēcijas muižnieki vasaras mēnešus pavadīja vēsākā kalnu gaisā virs Larnakas, savukārt ciema ļaudis varēja kopēt Venēcijā tapušos zīmējumus. Kamēr ciemata sievietes izgatavoja mežģīnes, vīrieši tās iesaiņoja un vasaras mēnešos apceļoja Eiropu - pārdeva tos ikvienam, kurš bija pietiekami bagāts, lai tās atļautos iegādāties. Viduslaikos tapušās Lefkaras mežģīnes, to veidotāju prasmes un zīmējumi ir kopēti, pielāgoti un atkārtoti atkal un atkal, jo mātes ir nodevusi šīs prasmes meitām cauri gadsimtiem un tādējādi nav zudušas 21. gadsimtā, jo šīs mežģīnes ir bijis līgavu pūra centrālais elements. Meistarklases laikā būs iespēja atspirdzināties ar ūdeni, tēju un kafiju. Pēc meistarklases – brīvais laiks, lai atpūstos, apskatītu vietējo ciematiņu un ieturētu vakariņu maltīti kādā no vietējiem restorāniem vai viesnīcā.

22.10.2021.
Brokastis viesnīcā. Šajā dienā turpināsim iesākto mācību Lefkaras mežģīņu veidošanā. Meistarklases laikā būs iespēja atspirdzināties ar ūdeni, tēju un kafiju. Pēc meistarklases – brīvais laiks, lai atpūstos, apskatītu vietējo ciematiņu un ieturētu vakariņu maltīti kādā no vietējiem restorāniem vai viesnīcā.

23.10.2021.
Brokastis viesnīcā. Pēc rūpīgi un cītīgi padarīta darba atalgosim sevi ar pelnītu atpūtu un dosimies aplūkot Kirēniju, kas ir izslavēt Ziemeļkipras tūrisma meka. Ekskursijas laikā tiek apmeklēts Kirēnijas cietoksnis ar 2,300 gadus sena kuģa vraka apskati, Bizantijas laika perioda muzejs un osta ar mīlīgajām kafejnīcām un bāriem. Tāpat ekskursijas laikā apskatīsim Augustīniešu klostera drupas – romantisko Bellapais abatiju. Ekskursija iekļauj pusdienas. Pirms došanās mājup ieturēsim kopīgas vakariņas viesnīcas pagalmā!

24.10.2021.
Brokastis viesnīcā. Transfers uz lidostu. Lidojums Erdžana – Stambula – Rīga (aviokompānija Turkish Airlines) plkst. 09.30. Ierašanās Rīgā plkst. 18.50.

 

CENĀ IEKĻAUTS:
- Lidojums Rīga – Stambula – Erdžana – Stambula – Rīga (aviokompānija Turkish Airlines, rokas bagāža – 8 kg un nododamā bagāža – 30 kg);
- Maltītes un bezalkoholiskie dzērieni lidojumu laikā;
- Transfers komfortablā mikroautobusā no lidostas uz viesnīcu un no viesnīcas uz lidostu;
- 8 naktis viesnīcā “Lapida Hotel”, 3* - viena vieta divvietīgā numurā;
- 8 brokastis (no 17.10.-24.10.2021.), 2 vakariņas (16.10.2021. un 23.10.2021.), 3 pusdienas (17.10.2021.,20.10.2021. un  23.10.2021..), atspirdzinājumi - ūdens, tēja, kafija – meistarklašu norises laikā;
- meistarklases kvalificētu pasniedzēju pavadībā un tajās nepieciešamie izmantojamie materiāli 18.10.- 19.10.2021., 21.10.-22.10.2021.;
- Ekskursija uz Fmagustu un Lefkošu krieviski runājoša gida pavadībā 17.10.2021.;
- Ekskursija uz Gizelurtu krieviski runājoša gida pavadībā 20.10.2021.;
- Ekskursija uz Kirēniju krieviski runājoša gida pavadībā 23.10.2021.;
- Grupas vadītāja pakalpojumi ceļojuma laikā;
- Krieviski / angliski runājoša vietējā gida pakalpojumi ekskursiju un meistarklašu laikā.

CENĀ NAV IEKĻAUTS:
- pusdienas, vakariņas dienās, kad tas nav atzīmēts "Cenā ietilpst";
- personīgie izdevumi, kā arī suvenīri un produkcija, ko iespējams iegādāties;
- dzeramnaudas gidiem/transporta līdzekļu vadītājiem (jo tās pieņemts dot, ja apmierina sniegtais pakalpojums un serviss);
- veselības apdrošināšana.

APMAKSAS NOTEIKUMI:
- avansa iemaksa 3 dienu laikā pēc rezervācijas veikšanas 97 eiro apmērā;
- atlikusī apmaksas summa un naudas atgriešana ceļojuma atcelšanas gadījumā - pēc individuāli sastādīta plāna un vienošanās, bet ne vēlāk kā līdz 13.09.2021.!

 

Par ceļojumam nepieciešamajiem dokumentiem un ceļošanu COVID-19 laikā tiek sniegta individuāla konsultācija, atbilstoši aktuālajai informācijai!

 

PIETEIKŠANĀS CEĻOJUMAM
Rakstiet uz e-pastu:
info@baltictravelstudio.lvliga@baltictravelstudio.lv
Zvaniet pa tālruni:
+37126450945
Sazinieties ar mums: WhatsApp, Facebook Messenger, Viber vai Skype
Mājas lapa:
www.baltictravelstudio.lv