Ungārija un Rumānija - rokdarbniekiem 2023

CEĻOJUMA DATUMI: 20.10.2023. – 29.10.2023.
CENA: 1690 eiro
 
Cēlušies no ugriem (zinātnieki gan par to nav vienisprātis) un savā kultūrā iekļāvuši turku kultūras elementus. Stepei raksturīgo dzīves veidu ietekmējuši Centrāleiropas ekonomiskie un sociālie aspekti, pāriešana kristietībā un kaimiņu tautas.  Starp Eiropu, Āziju un Urālu kalniem. Starp Osmaņiem un Hābsburgiem. Iespējams, tieši tāpēc tik unikāla - tikai sev raksturīgā manierē. Ungārija. Gadsimtu gaitā notikušās teritoriālās izmaiņas skārušas kultūrvēsturisko mantojumu – sadalot to starp vairākām valstīm, tostarp – Ungāriju un Rumāniju. Tāpēc labi ir, ka vēsturiskajā reģionā, Transilvānijā, kas atrodas mūsdienu Rumānijas ziemeļaustrumu daļā un, kuru apdzīvo kā ungāri, tā rumāņi, varam doties, lai gūtu plašāku ieskatu par rokdarbiem, senāk apvienotas teritorijas ietvaros, jo Transilvānijas vēsture, kas bijusi cieši saistīta ar Ungārijas vēstures līkločiem, turpina glabāt kopīgas kultūrtelpas tradīcijas. Šis, tik ļoti rūpīgi glabātais mantojums, pārsteidz ar savu daudzkrāsainību, krāšņumu un īstenu lepnumu, ar kādu tas tiek godā celts.
 
PROGRAMMA
1. diena, 20.10, piektdiena 
Rīga - Vīne – Budapešta (Ungārija)
Lidojums: 07:25 RIX 08:25 VIE
Ierašanās Budapeštā, viesnīcā ~plkst. 12.00. Atpūta viesnīcā/brīvais laiks pusdienām.
~ plkst.13.30 Budapeštas apskates ekskursija un vēsturiskā, krāšņā Budapeštas tirgus apmeklējums.
~19.00 Vakariņas – folkloras programma 
Nakšņošana 4* viesnīcā Budapeštā.
 
2. diena, 21.10, sestdiena
Budapešta – Mezőkövesd - Egera – Oradea (Ungārija - Rumānija)
Brokastis viesnīcā.
Plkst. 08.30 došanās no Budapeštas uz Mezőkövesd. Ierašānās ap plkst. 10.30.
Apskatīsim amatnieku darbnīcas ciematā un apmeklēsim Matyó muzeju. Tajā ir parādītas labākās matyó izšūšanas tehnikas piemēri, kas ir iekļauti UNESCO cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Zinātājiem, izdzirdot vārdu matyó, pirmais, kas nāk prātā, ir krāsu bagātība, taču sākumā izšuvēji izmantoja tikai divas pamatkrāsas – kādas, to uzzināsiet muzeja apmeklējuma laikā, kā arī radīsim atbildes uz jautājumu  vai šajā reģionā līgava patiešām valkāja melnu kleitu. Programmā iekļauts arī muzeja izšuvumu krātuves apmeklējums, ietērpšanās kādā no skaistajiem tērpiem un meistarklase matyó izšūšanas mākslā. 
Plkst. ~13.30 - ~14.30 Egeras pilsētas apskate.
Plkst. 15.00 pusdienas, vīna darītava Thummerere apmeklējums un vīna degustācija. Ekskursija pagrabā, 6 vīnu degustācija, vietējie sieri, pašcepta maize un kārtīga maltīte. 
Izbraukšana no Thummerer vīna darītavas plkst. 17.30.
Vēlāk dosimies ceļā uz Rumāniju, Oradea pilsētu.~ Plkst. 20.00 ierašanās Oradea.
Vakariņas.
Nakšņošana 3* viesnīcā Oradea. 
 
3. diena, 22.10, svētdiena 
Oradea – Viştea – Răscruci – Rimetea – Sibiel 
Brokastis.
Vistea – īpašs ciemats ar vienu no unikālākajām 13. gadsimta kalvinistu baznīcām Transilvānijā. 
Pusdienas.
Muzejs Răscruci – būs iespēja ieskatīties tautas dzīves ritumā un tradīcijās, pateicoties folklorista Kallós Zoltán entuziasmam, veidojot etnogrāfisko priekšmetu kolekciju, ko varēsim uzskatīt par ieskatu tautas mākslas tradīcijām Transilvānijā. 
Pastaiga pa Rimetea etnogrāfisko ciematu – Europa Nostra godalgots ciemats Seklēru klints (1129 m.v.j.l.) pakājē. Apmeklēsim privātu muzeju, kurā apskatāma viena no bagātīgākajām tautas tērpu kolekcijām. 
Sibiel: vakariņas ar tradicionālo rumāņu dzīvo mūziku.
Nakšņošana rumāņu viesu mājās Sibielā. 
 
4. diena, 23.10, pirmdiena 
Sibiel – Sibiu – Albota – Drăguş – Săcele 
Brokastis viesu mājā.
Sibiel ciematā apskatīsim lielāko apgleznoto stikla ikonu kolekciju, kas iekārtota muzejā, blakus ciema baznīcai un piedalīsimies nelielā ikonu gleznošanas paraugdemonstrējumā.
Drăguş ciematā apmeklēsim īpašu darbnīcu, lai uzzinātu par rumāņu ar aitādām darinātajām vestēm Făgăraş apgabalā. Skatīsim šo savdabīgo, smalko ādas un tekstila sajaukumu darināšanas paraugdemonstrējumu.
Albota ciematā – pusdienās - baudīsim foreles - pagatavotas īpašā vidē.
Săcele ciematā viesosimies Czimbor Izabella – kaislīgas tekstilmākslinieces un etnogrāfes - darbnīcā, kas specializējusies aušanā, izmantojot vietējos ungāru csángo rakstus un tehnikas. Būs meistarklase viņas studijā un uzzināsim par vietējiem tekstilizstrādājumiem reģionā, kur gadsimtu gaitā rumāņi, ungāri un vācieši radījuši košu kultūras sajaukumu.
Vakariņas.
Nakšņošana ciemata viesu mājās Săcele. 
 
5. diena, 24.10, otrdiena 
Săcele – Sigišvāra – Mălâncrav – Brateiu – Săvădisla 
Brokastis.
Sigišvāra - grāfa Drakulas - Tepeša dzimtā pilsēta. Pastaiga pa pilsētas nocietinājumu, kas ir iekļauts UNESCO kultūras mantojuma sarakstā. 
Pusdienas pēc izvēles, kādā no vecpilsētas terasēm.
Mălâncrav ciematā viesosimies tekstilzinātnieces un audējas Elena Pasku darbnīcā. Būdama pieredzējusi audēja un izšuvēja, viņa vienmēr ir vēlējusies saglabāt senos rakstus un tekstila tradīcijas. No viņas uzzināsim par slaveno rumāņu ie blūzi (kreklu). Ieiesim arī ciema nocietinātajā baznīcā, senā luterāņu baznīcā, kuras sienas klāj senas freskas. 
Brateiu ciematā iepazīsimies ar ar autentiskiem romu (čigānu) lietišķās mākslas un amatniecības izstrādājumiem, kā arī ieskats vietējo romu dzīvesveidā. 
Vakariņas Săvădisla restorānā ar dzīvo mūziku un deju šovu! Ievads Kalotaszeg reģina kultūrā.
Nakts viesu māja Săvădisla.
 
6. diena, 25.10, trešdiena 
Săvădisla – Mănăstireni – Petrinzel – Păuliş – Arad 
Brokastis.
Šīs dienas laikā mēs izzināsim Transilvānijas Kalotaszeg reģiona ungāru izšuvumus un tautas mākslu. Vispirms Mănăstireni ciemā apciemosim tekstilzinātnieci Sinkó Kallo Katalin, kura centās saglabāt bērnībā apgūto izžūšanas mākslu, to dokumentēja un izdeva grāmatā par “paplašināto ķēdes dūrienu” “Kalotaszegi nagyirásos”. Starp daudzām lietām viņa mums parādīs savu tradicionālo mājas interjeru - tisztaszoba – kas nozīme “tīrā telpa”. Turpinājumā dosimies uz Petrinzelas ciemu un ieturēsim pusdienas. Vēlāk piedalīsimies darbnīcā, kur ciema vecākā gadagājuma dāmas mums rādīs un pāris stundu garumā mācīs Kalotaszegas “paplašinātā ķēdes dūriena” izšūšanas tehnikas pamatus. 
Păuliş - izsmalcinātu vīnu degustācija un vakariņas Vīnu Princeses pagrabā.
Nakšņošana 3* viesnīcā Arad.
 
7. diena, 26.10, ceturtdiena
Arad – Kiskunhalas – Kalocsa - Kecskemét 
Brokastis.
Atvadas no Rumānija un brauciens uz Ungāriju.
No ~11.00 līdz ~12.00 Kiskunhalas Mežģīņu muzejā apmeklējums.
Vēlāk apmeklēsim etnogrāfu Homokmégy ciematiņā, Romsics szállás, kur muzeja direktors ir atjaunojis 160 gadīgu lauku māju. Būs iespēja skatīt paraugdemonstrējumus un, iespējams, piedalīties meistarklasēs. Svarīgs fakts, ka muzeja direktora mamma bija pazīstama rokdarbu meistare četrās paaudzēs! 
Pusdienas Kaločā.
Nakts viesnīcā Kečkemētā ar termālo baseinu apmeklējumu. 
 
8.diena, 27.10, piektdiena 
Kečkemēta – Budapešta
Brokastis viesnīcā.
Pēc brokastīm apmeklēsim Kečkemētas tautas mākslas muzeju.
Pēc tam dosimies uz Bugacpuszta, kur apmeklēsim Pusta ar raksturīgo čikoš programmu, lai iepazītu īstenu ungāru pustu un dzīvniekus. Cienāsimies ar palinka un pogaču (sāļā uzkodu maize).
Pusdienas čārdā. 
Atgriešanās Budapeštā.
Nakšņošana 4* viesnīcā Budapeštā.
 
9.diena, 28.10, sestdiena 
Budapešta
Brokastis viesnīcā.
Pēc brokastīm Budapeštas Etnogrāfijas muzeja apmeklējums, kas tiek uzskatīts par vienu no lielākajiem etnogrāfijas muzejiem Eiropā. Muzeja kolekcijā ir gandrīz 200 tūkstoši eksponātu, tostarp dažādu laikmetu mākslas darbi, fotogrāfijas, apģērbi, aksesuāri, rotaslietas. Un 2022. gadā tika atklāta tā jaunā ēka, kuru IR vērts apmeklēt!
Pēc muzeja apmeklējuma dosimies uz Sentendri. Jā, jā  - tūristiem paredzēta vieta, bet neatstās vienaldzīgu šī  mākslinieku pilsētiņā, kas slavena ar saviem neskaitāmajiem veikaliem, kur iegādāties tradicionālos suvenīrus: dažādas garšvielas (papriku), vīnu un krūzītes,  gan dažādus izšuvumus, gan apģērba gabalus un citas lietas. 
Brīvais laiks pusdienām, pastaigām un iepirkumiem.
Nakšņošana 4* viesnīcā Budapeštā.
 
10.diena, 29.10, svētdiena
Budapešta - Vīne - Rīga
Brokastis viesnīcā.
Brīvais laiks. Varbūt iespēt kuģīti pa Donavu? Vai Budapeštas termālos baseinus - slaveno Széchenyi vai vēsturisko Lukács fürdő? Vai varbūt turku pirtis Rudas? 😊 
Izbraukšana no viesnīcas Budapeštā uz Vīni plkst. 13.00.
Lidojums: 19:15 VIE - 22:15 RIX
 
CENĀ IEKĻAUTS:
- lidojums Rīga – Vīne – Rīga (aviokompānija airBaltic, rokas bagāža – 8 kg un nododamā bagāža – 20 kg);
- transfers komfortablā mikroautobusā no lidostas uz viesnīcu un no viesnīcas uz lidostu un citiem galamērķiem saskaņā ar programmu;
- 5 naktis viesu mājā Rumānijā - viena vieta divvietīgā numurā;
- 4 naktis viesnīcā (3*/4*) Ungārijā - viena vieta divvietīgā numurā;
- 9 brokastis (no 20.10.-29.10.2023.);
- vakariņas – 1.-6. diena;
- pusdienas – 2.-4. diena, 6.-7. diena;
- vīna darītavas apmeklējumi (2. un 6. diena);
- termālo baseinu apmeklējums 7. dienā viesnīcā;
- ieejas biļetes saskaņā ar programmu;
- rokdarbu meistarklases un paraugdemonstrējumi saskaņā ar programmu;
- grupas vadītāja pakalpojumi ceļojuma laikā;
- ungāriski / rumāniski / angliski runājoša vietējā gida pakalpojumi ekskursiju un meistarklašu laikā.
 
CENĀ NAV IEKĻAUTS:
- pusdienas, vakariņas dienās, kad tas nav atzīmēts "Cenā ietilpst";
- personīgie izdevumi, kā arī suvenīri un produkcija, ko iespējams iegādāties;
- dzeramnaudas gidiem/transporta līdzekļu vadītājiem (jo tās pieņemts dot, ja apmierina sniegtais pakalpojums un serviss);
- veselības apdrošināšana.
 
APMAKSAS NOTEIKUMI:
- avansa iemaksa 3 dienu laikā pēc rezervācijas veikšanas 100 eiro apmērā (neatgriežams);
- atlikusī apmaksas summa un naudas atgriešana ceļojuma atcelšanas gadījumā - pēc individuāli sastādīta plāna un vienošanās, bet ne vēlāk kā līdz 22.09.2022.;
- cena spēkā, ja grupā ir 10 dalībnieki.
 
Ceļojumam nepieciešamie dokumenti:
LR pilsoņa pase/ID karte vai nepilsoņa pase, kas ir derīga vēl 6 mēnešus pēc ceļojuma beigām. 
 
Grozījumi piedāvātā ceļojuma programmā un/vai ceļojuma cenā:
Pieļaujami Latvijas Republikas normatīvo aktu ietvaros nodokļu un nodevu izmaiņu gadījumos, ka arī citu apstākļu ietekmē, kas nav atkarīgi no pakalpojumu sniedzēja.
 
PIETEIKŠANĀS CEĻOJUMAM
Rakstiet uz e-pastu:
Zvaniet pa tālruni:
+37126450945
Sazinieties ar mums: WhatsApp, Facebook Messenger, Viber vai Skype
Mājas lapa: